Premix Yanma Teknolojisi

Premix yanma teknolojisi; belli bir kapasite aralığında seçilen modülasyonlu fan yardımıyla, gelen gaz miktarına göre hassas olarak hava/gaz oranını koruyarak, minimum CO ve NOx emsiyonlarında ayarlanan COveya Odeğerlerine göre yanma işlemini kontrollü bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar.

Premix yanma teknolojisini metal-fiber yüzey kaplama ile birleştirmek, yanma emisyonlarının düşürülmesine ve stabil bir yanma elde edilmesine olanak verir. Ayrıca yanma kaynaklı seslerin düşürülmesine de yardımcı olur. Metal fiberin çok yönlü kullanımı, farklı geometrilerde brülör yapımına ve ısıtma yüzeyinin arttırılarak infrared brülörlerde direk olarak cisimin ısıtılmasına olanak verir.

Brülörlerin temelde 2 adet çalışma modu mevcuttur.

1- Radyant mod (kırmızı yüzey-infrared)  

Bu modda ısıtılmak istenen cisim karşısına konulacak brülör, radyant modda çalışarak direkt olarak cismi ısıtır ve ortamı ısıtmaz. Bundan dolayı radyant brülör yüzeyinden üretilen tüm ısının, çevrede ısıtılması gerekmeyen yapıların gereksiz yere ısıtılması ile boşa harcanması yerine sadece cismi ısıtarak etkili bir şekilde kullanılır. Infrared çalışma modunda brülör yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak 900 oC‘ ye ulaşır. Brülörün ısıtılacak olan cisime uygun bir mesafede konumlandırılması ile ısıtılacak cisme radyasyon enerjisini optimum oranda transfer ederek ve bununla birlikte brülörün yanma yüzey sıcaklığını optimize ederek brülörün verimliliği %25’e kadar arttırılabilir.

 

Infrared ısı enerjisi Elektromanyetik spektruma göre görünür ışık ile mikrodalga arasına düşen bir elektromanyetik enerjidir. Infrared, havayı veya ortamı ısıtmadan doğrudan insanları ve nesneyi ısıtma özelliğine sahiptir. Isıtma kaynağının sıcaklığı arttıkça, radyasyonla taşınan ısı transferi de artar.

2- Konvektif mod (mavi alev)  

Bu modda ısıtılmak istenen ortam (örneğin; yoğuşmalı kazanların yanma odaları ) içerisine yerleştirilen brülör kapasiteye göre hesaplanan yüzey alanına göre belirlenen maksimum yük ile çalıştırılarak ~ %96 oranında konveksiyon ile ısı transfer eder ve ortamı ısıtır. Bu esnada brülör yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak 300 oC‘ ye ulaşır. Kapasite düştükçe alev boyu kısalır ve infrared moda doğru geçiş yapılır.